Jdi na obsah Jdi na menu
 


           CHANEL

Od Gabrielle ke Coco
Coco Chanel se narodila jako nemanželské dítě v roce 1883 v malém městečku Samour ve střední Francii. Její rodiče se ale nakonec vzali a Coco měla pět sourozenců. Její matka však zemřela, když jí bylo dvanáct let a její otec, obchodní cestující, ji jednoduše na výchovu strčil do kláštera.Gabrielle byla ale vždy velice ctižádostivá a svou kariéru začala jako kabaretní zpěvačka. Při práci se seznámila se svými vlivnými milenci, a proto si už v roce 1913 mohla otevřít butik. O původu přezdívky se ale pořád spekuluje; nejpravděpodobnější vysvětlení je ale asi to, že přezdívka Coco vznikla v době její kabaretní kariéry, kdy bodovala s písní »Qui qu'a vu Coco«.

Neustálé inovace
Coco dokázala uspět ve světě módy ihned po jejím vstupu na trh především díky své odvaze experimentovat. Když po první světové válce byl nedostatek látek, jednoduše začala šít ze žerzeje, tkaniny, která se do té doby používala pouze na pánské spodní prádlo. Není třeba zdůrazňovat, jaký krok to byl v době, když ženy ani na pánské prádlo neměly pomyslet.Kostýmek, kterým ovlivnila celou generaci, navrhla v roce 1923. Skládal se z tvídového sáčka a sukně v délce po kolena! Tempem, zrychleným vlivem světové války, probíhala právě emancipace a ženy se do krátkých sukní zamilovaly. Coco také provedla do dokonalosti svůj styl zvaný »La Garçonne«, styl inspirovaný módou mužů. Coco milovala kalhoty, saka a ráda si oblékala i kravaty. Vždy ale tvrdila: "Čím ženštější jsme, tím jsme i silnější."

Chanel no. 5
Mnozí věří, že Chanel no.5, má své jméno podle šťastného čísla Coco. Pravý důvod je však mnohem prozaičtější - jednalo se prostě o pouhý pátý vzorek při vývoji vůně. Ten byl uveden na trh již v roce 1923, ale svou největší slávu získal v padesátých letech díky Marylin Monroe. Ta na otázku, co si obléká, když jde spát, odpověděla, že dvě kapky Chanelu číslo pět. To rozpoutalo doslova šílenství a jedna lahvička se prodávala ve světě každých třicet vteřin!

Chanel dnes
Coco zesnula v roce 1971 v Lausanne ve Švýcarsku, kde je i pohřbena. I když prokázala ohromný smysl pro módu, dobrou obchodnicí nebyla. Společníci, které do firmy zpočátku přizvala, ji pak nakonec připravili o většinu zisku. Z prodeje parfémů prý dostávala jen 10 % zisku! Dnes je značka Chanel vlastněna koncernem návrháře Karla Lagerfelda, který pokračuje v její tradici. Černobílé kombinace, které Coco tak milovala, jsou i dnes doménou jejích módních přehlídek, stejně tak jako klasické kostýmky nebo »malé černé«.  

                                            

Obrazek


Obrazek


Obrazek

Obrazek


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář